Step Cover Panorama

Platforma STEP za podporo kritičnim tehnologijam v EU

Poslanstvo platforme za strateške tehnologije za Evropo (STEP) je podpora evropski industriji in spodbuda za naložbe v kritične tehnologije, da bi njena industrija ostala konkurenčna in trajnostna. Evropa mora ostati v koraku z drugimi velikimi svetovnimi akterji. 

Evropa mora okrepiti svojo igro, da bi dosegla zeleni in digitalni prehod ter enakopravno konkurirala drugim svetovnim silam, kar so tudi sklepi, ki jih je oblikoval komisar Czar Mario Draghi za konkurenčnost v svojem poročilu, predstavljenem 9. septembra letos. Zato je ustrezno imenovana platforma za strateške tehnologije za Evropo (STEP) namenjena podpiranju evropskih naložb v kritične tehnologije, kar bo EU omogočilo, da zmanjša svojo strateško odvisnost od kritičnega blaga, kot so farmacevtski izdelki in mikroprocesorji.

Platforma STEP, ki se je začela izvajati marca 2024, ni nov sklad, vendar združuje vire iz 11 že obstoječih programov financiranja EU in jih usmerja k kritičnim tehnologijam. Seznam vključuje tudi štiri sklade kohezijske politike: Evropski sklad za regionalni razvoj, Kohezijski sklad, Evropski socialni sklad plus in Sklad za pravični prehod. Koristi tega pristopa pa niso omejene na perspektivo financiranja. Projekti platforme STEP bodo lahko uporabili tudi finančno in tehnično svetovanje, ki je na voljo prek platforme STEP. 

Spodbuda za razvoj in proizvodnjo

Platforma STEP naj bi spodbudila razvoj in proizvodnjo kritičnih tehnologij ter pomagala odpraviti pomanjkanje delovne sile in spretnosti. Kritične tehnologije se razumejo kot tehnologije, ki na enotni trg EU prinašajo inovativne, nastajajoče ali najsodobnejše elemente z znatnim gospodarskim potencialom, hkrati pa zmanjšujejo ali preprečujejo odvisnost EU od zunanjih dobaviteljev.

Financiranje je usmerjeno v tri področja, pomembna za zeleni in digitalni prehod:

  1. digitalne tehnologije in visokotehnološke inovacije, vključno z umetno inteligenco, kvantnimi tehnologijami, naprednimi polprevodniki in robotiko;
  2. čiste in z viri gospodarne tehnologije, kot so rešitve za zajemanje in shranjevanje ogljika ter toplotne črpalke; 
  3. biotehnologije, vključno z molekularnimi tehnologijami in tehnologijami za pridelavo poljščin ter farmacevtskimi izdelki.

Natančneje, digitalni projekti, podprti s platformo STEP, bodo obravnavali pereča vprašanja, kot so podnebne spremembe, povezljivost in navigacija. Delo na področju čistih tehnologij bo zagotovilo vodilno vlogo Evrope na področjih, kot je čista energija. Poleg tega bodo biotehnološke dejavnosti zagotovile, da bodo potrebe evropskih državljanov izpolnjene v ključnih sektorjih, kot so zdravstvo, kmetijstvo in biogospodarstvo.

Podpora razvoju in proizvodnji se začne že v fazi prototipa, kritične tehnologije in potencial njihovih sestavnih delov pa se lahko proizvajajo v industrijskem obsegu.

Vrednostne verige ter znanja in spretnosti

Platforma STEP krepi tudi vrednostne verige. V skladu s področjem uporabe akta o kritičnih surovinah platforma STEP spodbuja naložbe v surovine in bistvene storitve za kritične tehnologije. Polprevodnike je na primer treba proizvajati v okolju brez onesnaževal, storitve v čistih prostorih pa so bistvene za njihovo proizvodnjo. Druge take storitve vključujejo računalništvo v oblaku in visokozmogljivostno računalništvo, preskušanje in eksperimentiranje ter kibernetsko varnost.

Za razvoj in proizvodnjo kritičnih tehnologij je potrebna usposobljena delovna sila. Drugi cilj platforme STEP je odpraviti pomanjkanje delovne sile ter znanj in spretnosti. Pobuda spodbuja industrijo, javne organe in izobraževalne ustanove, naj opredelijo potrebe po znanjih in spretnostih ter uvedejo ustrezne programe izobraževanja in usposabljanja, da bi zapolnili vrzel v razpoložljivih znanjih in spretnostih.

Ti programi bodo usmerjeni v nabore znanj in spretnosti, pomembne za kritične tehnologije, kot sta kibernetska varnost in podatkovna analitika na področju digitalne tehnologije ali napredna baterija za čisto tehnologijo. Nekateri programi se bodo izvajali prek evropskih akademij za neto ničelno industrijo, ki jih platforma STEP dopolnjuje. Dopolnjuje tudi evropski program znanj in spretnosti ter pobude, kot so tiste, razvite v okviru evropskega pakta za znanja in spretnosti.

Instrumenti financiranja EU

Platforma STEP naj bi mobilizirala do 50 milijard evrov naložb iz javnih in zasebnih virov. Prek 11 instrumentov financiranja EU so na voljo tri vrste podpore.

  • neposredno upravljanje: sredstva EU neposredno upravlja Evropska komisija;
  • deljeno upravljanje: sredstva skupaj upravljajo Evropska komisija in nacionalni organi;
  • posredno upravljanje: sredstva upravljajo partnerske organizacije ali drugi organi v EU ali zunaj nje.

Visual 3 0

Neposredno upravljanje

Sredstva EU neposredno upravlja Evropska komisija. Na voljo je v okviru programa za digitalno Evropo, Evropskega obrambnega sklada (ki mu je bilo dodanih 1,5 milijarde evrov posebej za projekte platforme STEP), Programa EU za zdravje, programa Obzorje Evropa in sklada za inovacije.

Deljeno upravljanje

EU sredstva skupaj upravljajo Evropska komisija in nacionalni organi v državah članicah, kot so ministrstva in javne institucije. Na ta način se izvaja približno 70 % programov EU. Instrumenti za takšne ukrepe so skladi kohezijske politike: Kohezijski sklad, Evropski sklad za regionalni razvoj, Evropski socialni sklad+ in Sklad za pravični prehod ter mehanizem za okrevanje in odpornost.

Pri skladih kohezijske politike bodo projekti platforme STEP v obdobju financiranja 2021–2027 upravičeni do 100-odstotne stopnje sofinanciranja, kar pomeni, da se bo 100 % njihovih stroškov financiralo iz sredstev EU brez finančnih obveznosti držav članic.

Posredno upravljanje

Tu se vključujejo lastniški kapital, posojila in jamstva, ki jih je mogoče uporabiti za različne vrste naložb. Izvajajo se v sodelovanju z javnimi in zasebnimi institucijami (npr. bankami in delniškimi skladi). Takšne vračljive oblike financiranja temeljijo na povpraševanju in tržni logiki. Pred dodelitvijo sredstev pristojna finančna institucija pregleda projekte, ki spadajo v njihov geografski obseg in obseg dejavnosti. Odloča tudi o posebnih pogojih financiranja, vključno z zneskom, trajanjem, obrestnimi merami in provizijami.

Vračljiva podpora v okviru programa  InvestEU se usmerja prek  izvajalskih partnerjev, tj. skupine Evropske investicijske banke in drugih mednarodnih finančnih institucij ter nacionalnih spodbujevalnih bank in institucij, ter mreže lokalnih finančnih posrednikov, ki delujejo po vsej Evropski uniji.

Nacionalne kontaktne točke in portal STEP

Po začetku veljavnosti platforme STEP so države članice EU imenovale nacionalne kontaktne točke za tesno sodelovanje z Evropsko komisijo in podporo izvajanju platforme STEP na nacionalni ravni.

Da bi bile informacije v zvezi s platformo STEP dostopnejše, so centralizirane na namenskem portalu, osredotočenem na uporabnika, ki nosilcem projektov omogoča, da hitro prepoznajo priložnosti in centralizirajo vse, kar ustreza njihovim naložbenim potrebam.

Zmanjševanje tveganja naložb

Čeprav bo platforma STEP spodbudila naložbe v kritične tehnologije, so potrebe po naložbah po vsej EU še vedno ogromne. Podjetja, ki želijo rasti in se uveljaviti v kritičnih sektorjih, pogosto težko pridobijo financiranje. Zasebni kapital je bistvenega pomena, da lahko evropska industrija izkoristi svoj potencial.

Platforma STEP bo pomagala pritegniti kapital z zmanjšanjem tveganja projektov, pri katerih bi bila tveganja sicer previsoka zaradi osnovnega nedelovanja trga. Koristi bodo imela podjetja različnih velikosti, ki se želijo širiti, skupaj z univerzami, raziskovalnimi in tehnološkimi organi, neprofitnimi organizacijami in javnimi subjekti.

Ena od značilnosti platforme STEP je pomoč posameznim projektom pri kumulativnem financiranju v okviru več instrumentov proračuna EU. To bo olajšano z uvedbo pečata STEP: nova oznaka EU za visokokakovostne projekte. To bo zagotovilo, da bodo taki projekti predstavljeni na portalu platforme STEP, kar jim bo omogočilo prepoznavnost, ki jo potrebujejo za zagotovitev dodatnih sredstev.

Državna pomoč

Smernice EU o regionalni pomoči določajo pravila, v skladu s katerimi lahko države članice dodelijo pomoč podjetjem za ustvarjanje naložb v prikrajšanih regijah. Po uvedbi platforme STEP je EU spremenila smernice o regionalni pomoči, da bi državam članicam omogočila dodelitev višjih zneskov pomoči za projekte platforme STEP.

Povečanje lahko znaša do 10 odstotnih točk na območjih z neobičajno nizkim življenjskim standardom ali veliko podzaposlenostjo in v najbolj oddaljenih regijah. V drugih regijah z omejenimi možnostmi lahko znašajo do 5 odstotnih točk, da se olajša razvoj nekaterih gospodarskih dejavnosti ali območij.

Preizkuševališče

Platforma STEP bo s hitrejšim, bolj strukturiranim in osredotočenim odzivom na naložbene potrebe evropske industrije pomagala pospešiti razvoj in proizvodnjo strateških tehnologij, pri čemer bo kar najbolje izkoristila proračun EU. Poleg tega zagotavlja preizkuševališče in dragocen vpogled v prihodnje dejavnosti financiranja EU (na primer nedavno napovedani Evropski sklad za konkurenčnost) za okrepitev konkurenčnosti Evrope v okviru naslednjega dolgoročnega proračuna EU.

 

Z vpisom svojega e-naslova SOGLAŠAM, da ga Razvojni svet za kohezijske regije Zahodna Slovenija uporablja za namen informiranja, in sicer do preklica moje odločitve.

Seznanjen/a sem, da imam pravico, da podano privolitev kadarkoli prekličem na sedežu podjetja ali preko elektronskega sporočila. Preklic ne vpliva na zakonitost obdelave osebnih podatkov na podlagi privolitve pred njenim preklicem.